Promienniki sufitowe cechuje wysoka energooszczędność

Na komfort cieplny największy wpływ mają dwa czynniki:

  1. Średnia temperatura powierzchni otoczenia (efekt promieniowania)
  2. Temperatura i rotacja powietrza (efekt konwekcji)

Przy ogrzewaniu powietrzem temperatura nawiewu musi być wyższa, dla skompensowania wpływu zimnych powierzchni budynku. Natomiast w przypadku ogrzewania promiennikowego temperatura powierzchni jest wyższa, a tym samym temperatura powietrza może być niższa.

Różnica temperatury powietrza między dwoma systemami może wynosić nawet do 7 ° C. Niższa temperatura powietrza przekłada się na oszczędność strat ciepła, które oddawane jest przez ściany i dach.

W Europie Środkowej, możemy w przybliżeniu obliczyć, że każda redukcja o jeden poziom w ogrzewanym obszarze przyniesie oszczędności w wysokości do 6%. Tutaj mamy oszczędności do 42%. Jeśli porównać by straty w obu systemach, możemy uzyskać do 45% oszczędności energii przy wymianie projektowanego systemu gorącego powietrza na ogrzewanie promiennikami.

Przy modernizacji, gdzie system gorącego powietrza już funkcjonuje w przewidywanych warunkach, wartość ta jest jeszcze wyższa. Jeśli system promieniowania jest tak zaprojektowany, że zapewnia on ponowne nagrzanie powietrza wentylacyjnego, możemy mówić o oszczędności nawet do 60%. Kolejną wielką zaletą jest komfort cieplny. Osoba przebywająca w pomieszczeniu o niższej temperaturze ogrzewanej promiennikami odczuwa mniejsze zmęczenie niż w przypadku ogrzewania nagrzewnicami.

Vytápění stropními sálavými panely je energeticky efektivní